

Na początek króciutka retrospekcja: jest wrzesień, Misiaki zgłębiają tajniki dbania o czystość i higienę ciała, kiedy z szuflady wyskakują sympatyczne przybory toaletowe i proponują dzieciom przystąpienie do Klubu Czyścioszka. Po serii różnych zadań Misiakom udaje się ta sztuka, a na znak przynależności do klubu każdy otrzymuje kąpielową gąbkę. Ustalamy też do czego zobowiązuje bycie w Klubie Czyścioszka. Tak mija kilka miesięcy. W lutym Misiaki spędzają tydzień na zgłębianiu tematyki dotyczącej zdrowia. Uczą się, co mu służy, a co szkodzi, zaznajamiają się z zasadami zdrowego żywienia, zażywają ruchu i kształtują prozdrowotne nawyki. Wszystkie te doświadczenia pożytkują potem bawiąc się w przychodnię lekarską Doktora Zdrówko. W końcu Misiowe panie, podsumowując temat zdrowia, decydują się sięgnąć po mocne wsparcie i zapraszają na zajęcia przedszkolną pielęgniarkę, panią Bożenkę.
Od pierwszych chwil spotkania nasz gość dał się poznać, jako uśmiechnięta i sympatyczna osoba. Dodatkowo, brak białego fartucha sprawił, że dzieci poczuły się swobodnie i bezpiecznie. Po „przełamujących lody” powitankach, odważnie poprosiliśmy, żeby pani Bożenka opowiedziała nam o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że aby zostać pielęgniarką lub pielęgniarzem trzeba dużo się uczyć, nie tylko o ludzkim ciele, ale o wielu innych sprawach. I nie ma innego wyjścia, nie można bać się widoku krwi. Jednak nade wszystko trzeba czuć w sobie chęć pomagania innym. Pani pielęgniarka, z pomocą kilku śmiałków zaprezentowała nam do czego służą różne, ciekawe przedmioty, np. stetoskop, szpatułki, termometr, czy strzykawka. Pokazała nam również jak działa wenflon i kroplówka. Potem porozmawialiśmy trochę o kąpieli i przyborach toaletowych, sprawdziliśmy, z użyciem naszego Pana Spryskiwacza, kto się nie boi wody, przypomnieliśmy sobie w praktyce etapy mycia rąk oraz jak prawidłowo czesać włosy i oczyszczać nos. Pani Bożenka często chwaliła maluszki, że tak dużo wiedzą i potrafią, pokazywała też jak jeszcze lepiej wykonywać czynności higieniczne i zachęcała do codziennego treningu. W trakcie spotkania kilka razy oklaskiwała Misiaki za przerywniki muzyczne, piosenki i wierszyki związane z tematem, bo to przecież też dobry sposób na uczenie się ważnych rzeczy. Maluszki udowodniły, że wiedzą jak przegonić z rączek zarazki, jak ważne jest częste picie wody i jak posegregować obrazki na te, które służą zdrowiu i te, które mu szkodzą. Na koniec pani pielęgniarka podarowała dzieciom witaminową przekąskę. Zanim pożegnaliśmy się z naszym gościem otrzymaliśmy potwierdzenie, że Misiaki są prawdziwymi czyścioszkami, a nasz klub działa bez zarzutu i świetnie się rozwija. Następnego dnia, zainspirowani spotkaniem z panią pielęgniarką znów otworzyliśmy przychodnię dla chorych zabawek z bardzo profesjonalną kadrą medyczną oraz apteką. Nauka poprzez zabawę to coś co Misiaki lubią najbardziej!
Pani Bożenko, dziękujemy Pani za ciekawe spotkanie, pełne radości, wiedzy i praktycznych ćwiczeń, które miało duże znaczenie w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych u dzieci. Pani podejście do maluszków, pełne ciepła, uśmiechu i łagodności z pewnością sprawi też, że będą one, w razie potrzeby, bez lęku przekraczać progi gabinetów lekarskich i zabiegowych.
Dziękujemy!
Misiowe panie

























