Tajemnice przedszkolnego jadłospisu, czyli spotkanie Misiaków z panią kucharką
Przy okazji realizowania tematyki „Jesień częstuje witaminami”, Misiaki spotkały się na zajęciach z panią kucharką (wieloletnią panią intendentką Tęczowego), by poznać zasady układania przedszkolnego jadłospisu i zdrowego odżywiania.
Specjalnie na powitanie pani Kasi wystąpiła apetyczna kuchenna orkiestra, która zagrała na sztućcach i naczyniach. Na początku zajęć wspomnieliśmy o wszystkich paniach pracujących w kuchni, a potem pani kucharka pokazała nam, jak wygląda zapis tygodniowego jadłospisu, wyjaśniła co trzeba uwzględnić przy jego układaniu i przypomniała, gdzie w przedszkolu jest on wywieszony. Misiaki dowiedziały się, że posiłki dzieci muszą być właściwie skomponowane, urozmaicone i zgodne z zasadami. Obrazował to tzw. „talerz żywieniowy przedszkolaka”, któremu Troskliwe Misie z ciekawością się przyjrzały. Wspólnie omówiliśmy grupy produktów i proporcje, w jakich powinny one występować w jadłospisie dzieci. Warzywa i owoce stanowiły jego pokaźną część. Pani kucharka wytłumaczyła Misiakom jak poszczególne składniki pokarmowe wpływają na rozwój i zdrowie dziecka oraz jakie są konsekwencje stosowania mało urozmaiconej diety. Dzieci zafascynowane w tym roku literami, z wielką chęcią poznały też nazwy witamin i dowiedziały się, że najlepsze zestawy witaminowe nie pochodzą z apteki, lecz ze zjadanych produktów. Rozmawialiśmy też o właściwym zachowywaniu się podczas posiłków, zjadaniu całych porcji oraz regularnym piciu wody. Sześć szklaneczek symbolizowało umowną ilość płynów, jaką dziennie 6- latek powinien przyjąć. Nasz gość zaznaczył, że wlicza się w to np. herbata, kompot, zupa. Potem z pomocą „dyżurnego od stolików” oraz papierowych sylwet nazwanych przez nas „ludzikami mocy” mogliśmy unaocznić sobie, jak jedzenie wpływa na aktywność i poziom energii dzieci. Następnie podzieliliśmy produkty na te, które należy jeść często, bo są zdrowe i te, których spożywanie trzeba ograniczyć. Dzieci dostały od pani Kasi cenne rady, by próbowały rozszerzać swoje żywieniowe upodobania i otwierały się na nowe potrawy, zaś kilkuosobowa grupa Misiaków deklarująca się jako smakosze wszystkich przedszkolnych posiłków otrzymała gratulacje, wzmocnione chochelkowym pasowaniem. Na zakończenie spotkania nasz gość otrzymał w prezencie od Misiaków kuchenne drobiazgi, pyszny sok dla wszystkich pań kucharek i zabawę muzyczną „Robimy sałatkę”. Misiaki też otrzymały od pani Kasi upominki: własnoręcznie przygotowane przez nią, zdrowe i smaczne jabłkowe chipsy, zapakowane w śliczne, zajączkowe torebki, zabawę obrazkową „Co lubią jeść ząbki?” oraz różne kolorowanki. Z jednej z nich pani kucharka chciała się dowiedzieć, jaki jest ulubiony przedszkolny obiad dzieci. Jak się potem okazało do najczęściej powtarzających się zup należała ogórkowa, pomidorowa, barszcz, zupa- krem oraz owocowa. Jeśli chodzi o drugie danie to wysoko uplasowało się spaghetti, naleśniki i kurczak, zaś prym w surówkach wiodła marchewka oraz ogórki). Warto odnotować, że w tym dniu wyjątkowo dużo Misiaków starannie opróżniło swoje talerzyki podczas obiadu. Miejmy nadzieję, że będzie to stała tendencja, bo zjadanie obiadowych porcji nie jest mocną stroną większości Troskliwych Misiów.
Bardzo dziękujemy Pani Kasi za tak staranne przygotowanie i poprowadzenie zajęć, nieocenioną pomoc w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych Misiaków oraz wspaniałe upominki, zwłaszcza te pełne witamin. Przy tej okazji przekazujemy słowa podziękowania pozostałym Paniom pracującym w kuchni: Szefowej kuchni – Pani Basi oraz Pani Ani, którą już w maluszkach gościliśmy w naszej grupie. Dziękujemy za Waszą pracę i serce na talerzu
Misiowe Panie
25 października 2022